מתי בפעם האחרונה כתבת מכתב תודה למס הכנסה?

מתי בפעם האחרונה שלחת מכתב תודה למס הכנסה?

מה מכתב תודה?, רגע, רגע, בוא נראה אם הבנו אותך נכון; גם לשלם מס הכנסה וגם לומר להם תודה? קוראיי היקרים, מדוע לעורר ספקות, אומר זאת בדרך הכי ברורה: זה לא רק לומר תודה, זה ממש לשבת ולהטריח עצמך לכתוב להם מכתב תודה…..
הזוי ככל שאני נשמע, אתם כקוראיי הנאמנים ודאי מבינים שאני לגמרי מתכוון למה שאני אומר. הספקתם להכיר אני משער את הלך החשיבה השונה שעלה בכתבים וברעיונות שהצגנו בשנתיים האחרונות המזוהה עם התמרה, הפעם יש לציין שהרף שהצבתי בפניי הוא לא פשוט, עם זאת אשמח מאוד להיענות לאתגר ולשכנע אתכם שמכתב תודה למס הכנסה עשוי להיות שינוי מאוד מרענן שייתן אותותיו כמעט בכל אספקט בחיים שלכם, דרך אגב מה דעתכם להוסיף אחד כזה גם עבור חברת החשמל…..

כמה מחשבות

הלך חשיבה איננו דבר שמאמצים בין יום, פילוסופיית חיים באה לידי ביטוי בעקבות רבדים רבים של חוויות שהיו חלק בחיים שלנו מהיותנו קטנים. מהי הפילוסופיה שלי? כל מה שגדלתי איתו במהלך חיי, חוויות הילדות שלי, הבית בו גדלתי, ההורים שלי, החברים, הסביבה, בית הספר, צבא, מה שראיתי ומה ששמעתי, מה השפיע עלי, מה לא, כל מה שסבב את חיי מהווה למעשה את הפילוסופיה שלי. איך אני מסתכל על החיים, על עצמי.
הבשלה וראיה מפוכחת את המציאות בסופו של יום תביא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את פירות השקפתך על החיים. הפריבילגיה העצומה שיש לנו כבני אדם בשונה מהחיות היא היכולת לעצור לשנייה ולקיים תהייה וחשיבה מחודשת. הלמידה האינסופית את עצמנו מאפשרת לנו לזהות את פילוסופיית החיים שלנו ולשאול באם פילוסופיה זו מסייעת לנו, באם לאו.

לשלם מיסים ולקיים את חלקך בהסכם עם המדינה הינו דבר ברור וטריוויאלי שאין מקום לדון בו מעבר למשפט זה. כעצמאי המשלם מיסים, האמינו לי שיש לי ביקורת לא מבוטלת בכל הנוגע לנושא גובה המיסים שיש לשלם. עם זאת, ההבנה שהפכה להיות חלק מפילוסופיית החיים שלי מובילה אותי בעת ובעונה אחת לבקר את המערכת, לבצע צעדים ככל שידי משגת לאלץ את אותה מערכת "לקיים דיאטה" מחד, ולשלוח מכתב תודה מאידך. לדידי הדבר משול לאותה אווזה המטילה ביצי זהב- עלי להאכיל אותה על מנת שתמשיך להטיל ביצי זהב, לחילופין אני יכול למרוד ולהחליט להפסיק להאכיל אותה ובכך לשכוח גם מביצי הזהב. האם זה הצעד הנכון לעשות? כמובן שלא! האם אני יכול לבקר את אותה אווזה ולהשמיע טרוניות על כך שהיא אוכלת הרבה ויש מקום שתעשה דיאטה? כמובן, ובלבד שמה שינחה אותי היא אותה פילוסופיה שיש להמשיך להאכיל את האווזה, להודות לה שהיא חיה וליהנות מביצי הזהב שהיא מטילה לי. ביקורת על האווזה זה יפה, ברם אם להיות כנים לרגע, האם לא רבים מאיתנו "אוכלים הרבה" ? האם גם אנחנו צריכים לעשות "דיאטה"?

המדינה שלנו טעונה שיפור, אין ויכוח על כך, המדינה שלנו מטילה לנו גם ביצי זהב ואנו צריכים לדאוג לכך שהביצים יוטלו כל הזמן. מכתב תודה למס הכנסה איננו הרכנת ראש והשלמה עם מר גורלי, בדיוק להיפך, מכתב תודה ישמר אותך בתהליך של יצירה וראיה מפוכחת של המציאות שכל עוד אתה בתנועה, אתה נהנה מפירות אותה תנועה ויש להודות על כך.

THANKSGIVING הוא חג אמריקאי שכל מהותו היא אמירת תודה על מה שיש ועל מה שאמריקה מאפשרת. אין בעיות באמריקה? לא צריך לתקן אי אלו קלקולים? אז מה, לבטל את החג בגלל זה? יש קלקולים ויש לא מעט לתקן ועם זאת חוגגים את חג ההודיה וממשיכים הלאה.

עוד מחשבות
ראיה קצת שונה של הדברים ואימוץ פעולות פשוטות שיוטמעו בחיי היום יום כדבר שבשגרה יובילו אותך לתוצאות מרחיקות לכת. כאשר 90% מהאנשים ינהגו בציניות לגבי דברים שאינם נראים כחשובים "באמת", אני ממליץ לך לנהוג בדיוק הפוך ולתת להם תשומת לב יתרה ולאמץ אותם כחלק טריוויאלי משגרת יומך. אמץ פילוסופיית חיים שתמלא אותך גאווה, ויטאליות ואנרגיות חיוביות. האמינו לי, המילים נשמעות אולי גבוהות, נשגבות, בעוד אני מדבר על דברים הכי פשוטים בעולם. הגעת לפגישה חשובה מול דרג בכיר? בסיומה וללא קשר להצלחתה ברך לשלום את הפקיד/ה, את השומר, את המנקה במסדרון. שתית קפה, אכלת במסעדה? השאר תמיד כמה שקלים יותר ממה שהתכוונת להשאיר כתשר למלצר. נפשת בבית מלון וירדת לבריכה? כבה את האור בחדר וגם את המזגן, שאחרים יגידו "מה אכפת לי שהמלון ישלם", לא אתה!
כתוב מכתב תודה לחברת החשמל, רק המחשבה על התימהון של מי שיקבל אותו – רק זה שווה את המאמץ. התחושה שזה יגרום לך להרגיש שווה את המאמץ, בינינו, כמה מכתבי תודה כבר הם מקבלים? אז למה שזה לא יהיה שלך?! פעולות פשוטות כבר אמרתי , נכון?
השאר תמיד את הסביבה שקיבלת לפחות באותה רמה שקבלת אותה, אם ברמה טובה יותר. נהג שונה מאחרים, היה אדיב כלפי עצמך וכלפי הסובבים אותך ללא קשר למעמדך ולסטאטוס המקצועי שלך, הימנע מביקורת (כן, גם "ביקורת בונה"- אין דבר כזה.) והיה אמפאטי.
פילוסופיית האווזה וביצי הזהב איננה אנקדוטה כלל וכלל, היא פשוטה עד כדי תימהון ורחוקה מלהיות פשטנית. אני יותר מאשמח לשמוע מכם, וגם מכתב לא יזיק…..