תוכנית לשיוויון בין המינים בגיל הרך

בהנחיית: גלית תגורי-משה

תוכנית חדשנית בישראל המכשירה צוותים חינוכיים בכלים יישומיים להגברת השיוויון בין בנים ובנות בגן.
פיילוט ראשון בארץ בעיריית תל-אביב בשיתוף יו"ר מועצת נשים- ח"כ תמר זנדברג, יועצת ראש העיר למעמד האשה ומנהלת מחלקת הגיל הרך הסתיים בהצלחה גדולה ב-2011 וכיום התוכנית התרחבה לכ-100 גני ילדים בישראל וממשיכה להתרחב לרשויות בכל הארץ.

תוכנית  "מגדר בגני ילדים"  נותנת כלים ומרחיבה את הידע של הסייעות בגני הילדים לנושא של שיוויון מגדרי בגני ילדים, בהיותן מעצבות ומשפיעות על דעת הילדים בגן.

המטרה העיקרית של תוכנית זו הינה ליצור סביבה חינוכית אשר מזמינה נגישות שווה לבנים ולבנות בהתנסויות ובחוויות השונות הנחוות בגן, מה שיכול להשפיע משמעותית על עתידם של הבנים והבנות.

פרוייקט זה יש אפשרות להרחיב לקהלים חשובים נוספים ובראשיתו קהל ההורים, אשר יש לו השפעה מכרעת, במסרים הגלויים והסמויים אשר הינו מעביר, על רפרטואר ההתנהגויות של הבנים והבנות.

התוכנית הסתיימה כפיילוט ראשון בארץ בעיריית תל-אביב עם 98 אחוזי הצלחה בשינוי עמדות המשתתפות בנושא מגדר בגן הילדים. התוכנית הוכנסה לתוכנית ההשתלמויות הקבועה בעיריית-תל אביב והתרחבה אף לעיריית מודיעין ולרשויות מקומיות נוספות.

 מטרות הפרוייקט

1. יצירת סביבה חינוכית אשר מציעה נגישות שווה לבנים ולבנות כדי לחוות התנסויות שונות בגן –  זאת באמצעות הגברת הידע של הסגל המקצועי ויכולתו להוביל שינוי.

2. עידוד וקידום ילדים וילדות בגן להתמרת היכולות האישיות שלהם, על- סמך כישוריהם האישיים ולא על- סמך הנחות סטריאוטיפיות.

3. עיצוב גישה סובלנית, מכבדת ומודעת לשיוויון בין בנים ובנות.

תהליך העבודה

העבודה מתבצעת דרך הרצאות וסדנאות חוויתיות.

במסגרת התהליך יחשף הסגל המקצועי לחומרים מרתקים בתחום המגדרי וילמד לזהות רפרטואר התנהגויות סטריאוטיפיות מודעות ולא- מודעות, אותן מבצע הצוות כלפי עצמו וכלפי הילדים, לצד התנהגויות סטריאוטיפיות אותם מבצעים הילדים והילדות בינם לבין עצמם ובינם לבין הצוות.

אנו ממליצים על תהליך המתמשך על פני סימסטר אחד או שניים, כאשר הנושא יועבר במהלך יום לימודים אחד בשבוע הלימודים של שנת הלימודים.

בתוכנית זו ישתלם הצוות החינוכי וירכוש כלים יישומיים להגברת המודעות בתחומים כגון –

  • חגים וחגיגות
  • חלוקה שווה ומודעת במרחב הפיזי ובסביבה הטכנולוגית בגן
  • ספרות ילדים – הזמנה לספרות שיוויונית ומרחיבת אופקים
  • אופק מקצועי לבנים ובנות- כיצד לעודד בנים ובנות להרחבת האופק המקצועי