במאמר זה אחלוק עימכם את האמת הפשוטה: המח שלכם מנהל אתכם… במקום שאתם תנהלו אותו. מדוע זה חשוב לנהל את המח וכיצד זה משפיע על ההצלחות שלנו בחיים.

איזה מנכ”ל היה מעלה על דעתו שינהלו אותו? אני מציע שתתחילו להיות “המנכ”לים של עצמכם” ותפסיקו לאפשר למח לנהל אתכם! ברגע שתתחילו לנהל את המח שלכם תוצאות החיים ישתפרו להפליא.

ניסינו הכל וזה לא עובד…

הרבה מאוד אנשים מנסים להיפתר מהרגלים ישנים שלא משרתים אותם יותר.
זמן יקר וכסף רב מבוזבזים על כל השיטות החדשניות, לרדת במישקל, להפסיק לעשן,לצאת מהמינוס וכו’, רק כדי לגלות שאחרי תקופה קצרה ההרגלים הישנים חוזרים ולעיתים הבעיה אף מחמירה.
האם גם אתם מוצאים עצמכם עם יותר חודש בסוף הכסף?
מדוע אנשים נמשכים לאותה מערכת יחסים שוב ושוב?
מדוע יותר מ 50% מהאנשים בארה”ב שזכו בלוטו מפסידים את כספם אחרי פחות משנתיים?
האם גם אתם ניסיתם לשבור הרגל ישן רק כדי לגלות שהוא חוזר אחרי שבועיים?
יש אנשים שעבורם להצליח בחיים זה ממש קל, ויש חלק שעבורם הצלחה כרוכה במאבק אין סופי. למה זה קורה? יותר מכל אני אחלוק עימכם בדרך מרתקת איך המח שלכם עובד, כדי שתתחילו לנהל אותו במקום שהוא ינהל אתכם.

מי נגד מי…

ההיסטוריה מלמדת אותנו: בשישי במאי 1954 האתלט האנגלי רוג’ר בניסטר היה לאדם הראשון שרץ מייל בפחות מ- 4 דק’. עד אז האמינו שזה בלתי אפשרי,שלב האדם יתפוצץ לפני שזה יקרה. ראו זה פלא, מאז שבניסטר עשה זאת, פתאום כולם החלו להאמין שזה אפשרי ומאז מאות אצנים ירדו מ-4 דק’.
בעבר מלחים חששו מלחצות את האוקיינוס, כיוון שהאמונה היתה שהעולם שטוח ואם יגיעו לקצה, פשוט יפלו! ברגע שהאמונה השתנתה, שהעולם עגול, מלחים החלו לחצות אוקיינוסים וכך גילו את אמריקה ואפריקה.
הנקודה היא כזו: התודעה שלנו לעולם לא תרשה לנו להגיע לתוצאות שהיא אינה מאמינה בהם.
כל ההישגים הגדולים נולדים במח תחילה, ברם אם אינך יכול לנטוע ראשית את התודעה בתת מודע, לא יהיה לך מספיק כח לשנות את התוצאות. תוכל לנסות לעשות דברים בצורה שונה, אך עד שלא תשנה את תוכנת התודעה, ההרגלים הישנים יצופו שוב ושוב, זה בדיוק המצב בו המח שלך שולט בך ואתה מגיע לאותם תוצאות שוב ושוב.
מיצוי הפוטנציאל הטמון בך יתאפשר אך ורק במידה ותחליף את האמונות המוגבלות הקיימות במח שלך, במערכת אמונות חדשה שתנטע בתת מודע שלך.
תוצאות מבית טוב…

אני מציע שנבדוק מהיכן מגיעות תוצאות חיינו, מי אחראי להם, מה ה- די אן איי שלהם?
תוצאות הינן פרי של פעולות שאנו עושים, הדבר שמשפיע על ביצוע פעולה כזו או אחרת הינו הרגשות שלנו, בעקבות רגש מסוים שאני חש אני בוחר לעשות פעולה.

הרגשות נובעות מהמחשבות, במילים אחרות, התוצאות נובעות מהמחשבות, אם נשנה את המחשבות שלנו נגיע לתוצאות אחרות… האמנם?

כמה ספרים ואינפורמציה קראתם וספגתם בנושא חשיבה חיובית, שינוי חשיבתי וכו’ במטרה לשנות הרגלים? האם הגעתם לתוצאות שונות לאורך זמן, או ששוב אחרי תקופה קצרה חזרתם לנק’ ההתחלה!?(דיאטה, כסף, הרגלים שרציתם לשנות).
הסיבה לכך פשוטה ומפתיעה באותה מידה, אנו לא שולטים במחשבות שלנו, מחשבה מופיעה, צצה, קופצת, אנו לא חושבים “בוא נחשוב על המחשבה הזו ואז חושבים עליה”, אין לנו שליטה על זה, המסקנה היא איפוא, שאין לנו בחירה, המחשבה בוחרת עבורנו.
אם אין לנו שליטה על המחשבות שלנו, אז איך תהיה לנו שליטה על התוצאות? אם כך, מחשבות אינן שורש הבעיה. ובכן, מהיכן מגיעות המחשבות שלנו?

לאיזה מודל אתם שייכים?

אנו מכירים שלושה מודלים לדרך בה המח שלנו עובד –

המודל הראשון: המח מתפקד כמעין ספריה ענקית, ככל שנכניס יותר אינפורמציה כך טוב יותר. גילינו שזה פשוט לא נכון! כמה ספרים קראתם ואין לכם מושג מה רצו מכם, זה לא קידם אתכם לשום מקום, שום שינוי לא קרה והתוצאות לא השתנו.

המודל השני: שיטת ה- אן אל פי- המח מתפקד כמעין מחשב וכמו מחשב הוא מסוגל להריץ תוכנות, תוכנות אלו מנהלות לנו את החיים.
יש שני סוגי תוכנות:
הראשונה היא תכנת העצבים המנהלת את הגוף, שולטת על הניהול האוטומטי כמו נשימה, פעימות לב וכו’. תארו לכם שהיינו צריכים כל בוקר ללמוד מחדש לנהוג ?
התוכנה הזו עוזרת לנו לתפקד.
התוכנה השניה היא תוכנת תהליך החשיבה השולטת על המחשבות שלנו, למעשה היא שולטת על האמונות שלנו שמהן נובעות המחשבות.
מכירים את האמירה שרבים חיים איתה בשלום, “צריך לעבוד קשה כדי להצליח” “כסף לא בא בקלות”. אמירה מעין זו הינה הזרע, אותה אמונה שאנו זורעים בתת מודע שהוא המקור לכל המחשבות המודעות שלנו, הן אלה הגורמות לנו להבין שלהצליח בחיים זה קשה. כך אנו מכשירים את המח לחשיבה שתשלוט על הפעולות שלנו.
המח כעת חייב אישור למחשבות שנטועות בו המקבלות את ברכת הדרך של התת מודע (להצליח זה קשה, כסף לא בא בקלות וכו’). האישור הזה מתבטא בסידרה של פעולות שאנו עושים במודע, כדי לרצות את המח שבהכרח יביאו אותנו לתוצאות המוכרות.
זו בדיוק הסיבה מדוע אנו חוזרים שוב ושוב על העבר.

האמונה (התת מודע) מזינה את המח המודע,(אם האמונה היא: “להצליח זה קשה”- דיאטה,כסף,יחסים וכו’, זה מה שהמח המודע יהיה מתוכנת אליו) אשר מריץ את תכנת תהליך החשיבה. כאשר המח טעון בחשיבה “להצליח זה קשה”, חשיבה זו צצה במח, אין לנו שליטה עליה (אנו לא בוחרים את המחשבות שלנו), היא למעשה שולטת בנו וגורמת לנו לבצע פעולות שיאשרו למח את מה שהוא מאמין בו. כל המהלך המדהים הזה מקורו בתת מודע וזה מה שמשפיע על התוצאות שלנו בחיים.

רק כשנשכיל לבצע לאורך זמן טעינה חדשה של המח שלנו על ידי מערכת אמונות חדשות,
התת מודע שלנו יהיה מסוגל לשדר את מערכת האמונות החדשה למח המודע.
תהליך זה יצור הנעת גלגל שונה, החל מהבסיס, שתשפיע על כל הליך החשיבה המודעת. הפעולות ישתנו ממה שהיינו רגילים, כיוון שהמח המודע יחפש אישורים לשדרים שקיבל מהתת מודע ובהכרח זה ישפיע על תוצאות חיינו.

המודל השלישי: מערכת הגומלין בין המודע לתת מודע. התת מודע מוזן כל הזמן, מאז שאנו קיימים, ממה שראינו, שמענו, חווינו, הניסיון שלנו. התוכנות נוצרות במח כשאנו גדלים, אנו לא בוחרים את התוכנות, הן מתקבעות בתת מודע בהשפעת הסביבה שבה אנו חיים, דרך המורים שלנו,ההורים, החברים, סביבת מחיה, החברה,הדת וכו’
המח המודע מהווה 5% המתבטאים בכל מה שאנו עושים, 95% מהווים את התת מודע שמזין את המודע.
בדיוק כמו הקרחון אשר על פני המים רואים רק את קצהו הבולט, רוב רובו של הקרחון נימצא מתחת למים- נסתר מעינינו.
התת מודע משמש כמחשב עבור המח המודע, הוא אוגר בתוכו את כל המקורות, מקליט את כל מה שקרה ועבר, את כל הזכרונות. כל החוויות והרגשות שמורים בתת מודע לשימוש המח המודע מתישהו בעתיד.

אסכולת עיצוב חיים הינה מרתקת, דרך ההתמודדות עם הקשיים שהחיים מנפקים לנו בתחומים שונים:( משפחה וזוגיות, כלכלה ופיננסים, עבודה וקריירה, עסקים, יחסים ותקשורת, התפתחות אישית, בריאות וכו’), מאפשרת שיקוף אמיתי ומציעה דרך כיצד לקחת את עצמי ולנתב את היכולות והפוטנציאל הקיימים בכל אחד מאיתנו לביצוע תוצאות טובות יותר בחיינו. המודעות שכל אחד יכול לעצב את חייו לו רק החליט על כך מקלה ומפחיתה את התיסכולים הרבים שחשים אנשים בדרך לשינוי.

אנו מאמינים שהדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא לעצב אותו.

צדוק משה, מנכ”ל התמרה- הובלת תהליכים ארגוניים